DAŇ Z NEHNUTEĽNOSTÍ
Rozlišuje tri druhy dane z nehnuteľností:
- daň z pozemkov,
- daň zo stavieb,
- daň z bytov a z nebytových priestorov v bytovom dome.
Vznik a zánik daňovej povinnosti
Daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane, a zaniká 31. decembra zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti. Ak sa daňovník stane vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, vzniká daňová povinnosť týmto dňom.
Na vyrubenie dane je rozhodujúci stav k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. Na zmeny skutočností rozhodujúcich pre daňovú povinnosť, ktoré nastanú v priebehu zdaňovacieho obdobia, sa neprihliada.
Daňové priznanie
S vlastníctvom nehnuteľnosti je spojená i povinnosť platiť daň. Daňové priznanie z nehnuteľnosti je povinný podať každý daňovník (fyzická aj právnická osoba), ktorej vznikla daňová povinnosť (t. j. stala sa vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predm-tom dane), a to do 31. januára. U daňovníka, ktorý podal daňové priznanie v predchádzajúcich rokoch a nenastali žiadne zmeny, nie je potrebné podávať daňové priznanie k dani z nehnuteľností.
Výnimkou je ak nadobudnete nehnuteľnosť vydražením alebo dedením v priebehu roka:
- v prípade nadobudnutia nehnuteľnosti vydražením v priebehu roka daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa vydražiteľ stal vlastníkom nehnuteľnosti alebo prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni schválenia príklepu súdom. Pri zániku vlastníckych práv vydražením daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom zanikli vlastnícke práva k vydraženej nehnuteľnosti.
- Pri nadobudnutí nehnuteľnosti dedením v priebehu roka daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúcom po dni, v ktorom sa dedič stal vlastníkom nehnuteľnosti na základe právoplatného osvedčenia o dedičstve alebo rozhodnutia o dedičstve.
Ako postupovať pri podaní daňového priznania
Daňové priznanie sa podáva na predpísanom tlačive v závislosti od toho, či ide o fyzickú osobu, alebo právnickú osobu. Jedno tlačivo zahŕňa daň z nehnuteľností, za psa, predajné automaty a nevýherné hracie prístroje. Riadne vyplnené tlačivo je potrebné odovzdať na obecnom úrade osobne alebo si ustanoviť zástupcu.
K vyplnenému tlačivu je potrebné priložiť dokumenty, ktoré preukazujú zmeny vo vašom nehnuteľnom majetku. Dokumenty k daňovému priznaniu:
- Predaj, kúpa a darovanie nehnuteľnosti – predložiť treba rozhodnutie správy katastra, ktorým povoľuje vklad vlastníctva a skutočnú výmeru zastavanej plochy
- Stavebný pozemok – predložiť treba právoplatné stavebné povolenie.
- Kolaudácia stavby – predložiť treba právoplatné kolaudačné rozhodnutie a skutočnú výmeru zastavanej plochy stavby.
- Odstránenie stavby – predložiť treba právoplatné búracie povolenie.
- Zmena užívania stavby – predložiť treba doklad o zmene užívania stavby.
- Zmena charakteru pozemku – predložiť treba výpis z listu vlastníctva.
- Dražba – predložiť treba osvedčenie o priebehu dražby.
- Dedičstvo – predložiť treba právoplatné osvedčenie alebo rozhodnutie o dedičstve
Oslobodenie od dane
Oslobodené od dane sú:
- pozemky, na ktorých sú cintoríny, verejne prístupné parky a športoviská,
- Stavby alebo byty vo vlastníctve právnických osôb, ktoré nie sú založené alebo zriadené na podnikanie,
- Stavby na pôdohospodársku produkciu, skleníky, stavby využívané na skladovanie vlastnej pôdohospodárskej produkcie
- Stavby pre vodné hospodárstvo.
Držiteľ preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, fyzická osoba v hmotnej núdzi alebo fyzická osoba staršia ako 65 rokov si môže uplatniť nasledovné zníženie dane z nehnuteľnosti:
- zníženie dane z pozemkov o 25 %,
- zníženie dane zo stavieb na bývanie a bytov o 25 %,
- zníženie o 50 % za garáže a nebytové priestory v bytových domoch slúžiace ako garáž, ktorá slúžia pre motorové vozidlo používané na ich dopravu,
Nárok na zníženie alebo oslobodenie si môžete uplatniť v priznaní alebo čiastkovom priznaní najneskôr do 31. januára – inak nárok na príslušné zdaňovacie obdobie zaniká!!! Týka sa to však iba nových prípadov. Tí, ktorí už o úľavu žiadali v minulosti, ju dostanú automaticky.
Vsúlade s § 103 ods. 5 zákona 582/2004 Z. z. ustanovuje oslobodenie od dane z nehnuteľností fyzickej osobe, ktorá vykonáva dobrovoľnícku činnosť podľa osobitného predpisu 406/2011 Z. z. v prospech obce na podporu plnenia jej úloh vo výške minimálnej hodinovej mzdy určenej osobitným predpisom 663/2007 Z. z. za každú hodinu výkonu tejto dobrovoľníckej činnosti.
Vyrubenie dane
Daňovník v daňovom priznaní si nevypočíta výšku dane. V daňovom priznaní daňovník len oznámi správcovi dane údaje, ktoré sú potrebné pre výpočet dane z nehnuteľností správcovi dane (napr. výmera bytu v m2, či počet podlaží stavby a pod.). Správca dane, teda obec Rohožník, použije oznámené údaje pre výpočet dane. Daňovníkovi oznámi výšku dane z nehnuteľností spolu s ďalšími údajmi, ktoré sú potrebné pre jej zaplatenie v rozhodnutí.
Obec Rohožník daň nižšiu ako 2 € nebude vyrubovať ani vyberať.
Platenie dane
Obec Rohožník vám pošle rozhodnutie s uvedením výšky dane. Vyrubená daň z nehnuteľností je splatná do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia. Správ-ca dane môže určiť platenie dane z nehnuteľností aj v splátkach, pričom lehotu splatnosti jednotlivých splátok určí v rozhodnutí, ktorým daň vyrubuje. Daň z nehnuteľnos-ti môžete zaplatiť v hotovosti alebo kartou v pokladni obec-ného úradu alebo bezhotovostným prevodom.
Sankcie
Ak nepodáte daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti v riadnom termíne ani po výzve alebo až po riadnom termíne, tak správca dane uloží pokutu najviac do výšky vyrubenej dane, nie menej ako 5 eur, najviac však 3 000 eur.